W procesie oczyszczania ścieków powstaje produkt uboczny w postaci osadów. Osady te można podać dalszej obróbce i w efekcie uzyskać produkt, który można wprowadzać do obrotu jako tzw. polepszacz glebowy. Sam proces przeprowadzany jest przy użyciu kompletnych linii do higienizacji i granulacji osadu. W skład takiej linii oprócz reaktora wchodzą także silosy do przechowywania wapna ,a także przenośniki osadu i granulatu wraz z dozownikiem wapna. Zagęszczone i odwodnione osady mieszane są w reaktorze z określoną dawką wapna palonego. W wyniku reakcji hydratyzacji wapna wytwarza się wysoka temperatura dzięki której powstaje sterylny i stabilny produkt o charakterze granulatu o określonej wielkości. Dzięki temu jego składowanie i transport są znacznie prostsze i bezpieczniejsze. Głównym zastosowaniem tego wyrobu jest nawożenie upraw rolnych i można dla niego uzyskać pozwolenie na wprowadzenie do handlu.
Uzyskanie zgody na wprowadzenie do obrotu środka poprawiającego właściwości gleby wymaga wykonania badań i uzyskania następujących pozwoleń i dokumentów (w nawiasie podany jest przewidywany czas uzyskania poszczególnych wytycznych):
Dodatkowo podmiot produkujący takie preparaty musi rozszerzyć zakres swojej działalności o handel nawozami lub środkami wspomagającymi uprawę roślin.