Biorąc pod uwagę fakt, że ścieki przemysłowe stawiają wysokie wymagania systemom odpowiedzialnym za ich oczyszczanie, nasza propozycja obejmuje mechaniczno-chemiczny system oczyszczania ścieków uwzględniający parametry ścieków surowych wytwarzanych przez zakład. Za wyjątkiem zbiornika uśredniającego, główne urządzenia podczyszczalni ścieków umieszczane są w kontenerach.
Przykładowy przebieg procesu:
1) Ścieki z procesów produkcyjnych spływają kanalizacją do przepompowni.
2) Ścieki z pompowni podawane są na sito bębnowe, gdzie następuje oddzielenie zanieczyszczeń stałych o średnicy powyżej 0,5 mm.
3) Ścieki grawitacyjnie spływają do zbiornika uśredniającego, w którym następuje ich wymieszanie i napowietrzanie.
4) Napowietrzone i wymieszane ścieki zostają poddane koagulacji i flokulacji w reaktorze rurowym, do którego w ściśle określonej kolejności i ilości dozowane są chemikalia.
5) Ścieki kierowane są do flotatora, w którym następuje oddzielenie zanieczyszczeń, a podczyszczone ścieki są odprowadzane do kanalizacji
6) Oddzielony na flotatorze osad jest poddawany higienizacji, a następnie odwodnieniu na prasie filtracyjnej.
W przypadku klientów zainteresowanych budową systemu oczyszczania ścieków, który umożliwi odprowadzenie ścieków oczyszczonych bezpośrednio do środowiska naturalnego (zgodnie z wymogami postawionymi przez lokalne służby ochrony środowiska), w projekcie oczyszczalni ścieków ujmowany jest również stopień biologiczny.
Proponując konkretne rozwiązania oczyszczalni lub podczyszczalni ścieków zawsze bazujemy na parametrach ścieków surowych (badanych laboratoryjnie) i wymaganiach stawianych przez lokalnego odbiorcę ścieków lub organy ochrony środowiska. Urządzenia i wyposażenie zawarte w systemie oczyszczania lub podczyszczania ścieków są ściśle dobierane do indywidualnego zapotrzebowania i sytuacji w zakładzie.